Välj språk

    Öresundståg AB

    Öresundståg AB ägs av Skånetrafiken, Blekingetrafiken, Kalmar Länstrafik, Länstrafiken Kronoberg, Hallandstrafiken och Västtrafik.

    Bolagets uppgift är att samordna och driva gemensamma frågor för Öresundstågssystemet i Sverige, häribland avtals­frågor, trafik­planering, fordons- och underhålls­frågor, marknad, försäljning, kvalitet och utveckling.

     

    Nedan finner du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Öresundståg AB. Om ditt ärende gäller ansökan om ersättning vid försening eller annat kund­tjänst­relaterat, se sidan Kontakta oss.

     

    Maria Holmgren
    VD
    maria.holmgren@oresundstag.se
     
    Lovisa Hilding-Palm
    Business Controller, vice VD
    lovisa.hilding-palm@oresundstag.se
     
    Jan-Åke Bergmark
    Strateg, långsiktig utveckling
    jan-ake.bergmark@oresundstag.se
     
    Dora Kis
    Ekonomiansvarig
    dora.kis@oresundstag.se
     
    Christina Persson
    Marknadsansvarig
    christina.persson@oresundstag.se
     
    Katarina Lewalska
    Projekt- och utvecklingsansvarig
    katarina.lewalska@oresundstag.se
     
    Vakant tjänst
    Trafikplaneringsansvarig
    @oresundstag.se
     
     

    Post- och besöksadress:
    Öresundståg AB
    Andra Avenyen 7
    28132 Hässleholm

     

    Organisationsnummer: 556794-3492

    kontakta@oresundstag.se