Välj språk

    Öresundståg AB

    Öresundståg AB ägs av Skånetrafiken, Blekingetrafiken, Kalmar Länstrafik, Länstrafiken Kronoberg, Hallandstrafiken och Västtrafik.

    Bolagets uppgift är att samordna och driva gemensamma frågor för Öresundstågssystemet i Sverige, häribland avtals­frågor, trafik­planering, fordons- och underhålls­frågor, marknad, försäljning, kvalitet och utveckling.

     

    Nedan finner du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Öresundståg AB. Om ditt ärende gäller ansökan om ersättning vid försening eller annat kund­tjänst­relaterat, se sidan Kontakta oss.

     

    Thomas Barge
    VD

    Dora Kis
    Ekonomiansvarig
    dora.kis@oresundstag.se
     
    Malin Johansson
    Marknads- och försäljningsansvarig
    malin.johansson@oresundstag.se
      
    Stefan Rindestig
    Trafikplaneringsansvarig
    stefan.rindestig@oresundstag.se
     
    Mats Sjölin
    Avtalsansvarig
    mats.sjolin@oresundstag.se
     
    Katarina Lewalska
    Projekt- och utvecklingsansvarig
    katarina.lewalska@oresundstag.se
     
    Johan Sernert
    Fordonsexpert
    johan.sernert@oresundstag.se

     

    Post- och besöksadress:
    Öresundståg AB
    Stortorget 29
    211 34 Malmö

     

    Organisationsnummer: 556794-3492

    kontakta@oresundstag.se